DREAM THEATER - Dream Theater (2013)


DREAM THEATER je ikona progresivního metalu. Pro někoho až moc dokonalé, vyumělkované a pro někoho zase absolutní špička v daném žánru. Co se týče mě, tak jsem asi někde uprostřed. Jejich alba jsem si vždy poslechl a to vícekrát, protože jejich hudba představuje vždycky muzikální kvalitu všech přítomných hudebníků. Je mnoho skupin, které v daném žánru jsou něčím jiným a mnohdy i zajímavějším než jsou právě Dream Theater. Nicméně z pohledu technické připravenosti si samotní hráči této party drží laťku stále vysoko a každé album, které vypustí ven, je prostě kvalitka. To se musí nechat. Za svou kariéru vydali i několik zajímavých koncertů a velmi zajímavá cover alba od světově známých metalových i rockových skupin. Mezi mé nejoblíbenější patří "Awake" ze září 1994, kde nám pětice LaBrie, Petrucci, Myung, Moore a Portnoy ukázala, že umějí hrát i pěkně tvrdě, alespoň podle mého je albu tvrdší než jeho předchůdce. Jen škoda, že po natočení této desky odešel klávesista Kevin Moore, který si založil svůj vlastní zcela odlišný projekt Chroma Key. Prostě měl trochu odlišný názor na vývoj skupiny, proto se v dobrém rozešli, což by mělo být i ve všech vztazích. Vysvětlit, pochopit a odejít. Na co udržovat něco, co není až tak plně funkční nebo se udržuje jen uměle. V roce 2004 jsem pak narazil na výborný DVD koncert “Live in Budokan“. Tento koncert z japonského Budokanu patří mezi ty nejlepší koncerty, které jsem viděl a slyšel. 18 skladeb, které zde představily, jsou neskutečně nabité ohromnou energií...
A teď se konečně dostáváme k tomu, co představili DT v letošní roce. Nové album pojmenovali stručně a jasně - “Dream Theater.“
Už od úvodního vstupu "False Awakening Suite", coby intra a následně pak skladby "The Enemy Inside" můžeme vycítit, že se jedná o novou tvář, i když se standartními postupy DT. Nevím, jestli je to tím, že se ve skupině po odchodu jednoho ze zakládajících členů Mike Portnoye nový bicmen Mike Mangini po předcházejícím albu naprosto sžil s kapelou a nebo je to tím, že téměř celé album vytvořil kytarista John Petrucci, tedy až na některé skladby, kde přidali své nápady i jeho spoluhráči. Možná to byl jen další logický krok této party a zamyšlení se nad celým výrazem DT. Těžko říct, to se můžeme jen domnívat. V každém případě kapela disponuje opět s kvalitními materiálem. To byla moje představa po první skladbě tohoto alba. Skladby jako "The Looking Glass" či "Behind The Veil" mě však vrátili zpět do světa, který jsem už znal předtím. Asi nejzajímavější skladbou pro mě byla závěrečná dvacetiminutovka v podání "Illumination Theory". Skladba je rozdělena do pěti částí a každá z nich vyjadřuje zajímavý pohled, jak hudební koncept, tak i lyrickou část. Snažíme se pochopit paradox černého světla, aby se nakonec kruh uzavřel, ačkoliv je to pokračování pravdy, která se nakonec ocitá v odevzdání, všudypřítomné víře a k tomu potřebné vášni. A že album “Dream Theater“ potřebnou vášeň má, o tom není pochyb. Je to samozřejmě zase jen o názoru, kdo co slyší a koho co zaujme.
V globálu je to moderní a promyšlený progresivní metal se zajímavými filozofickými úvahami. Mám z něho dobrý pocit, i když musím přiznat, že prvotní nadšení z úvodních skladeb postupem trochu ustupovalo. Videoklipem a prvním singlem "The Enemy Inside" měli dobře našlápnuto. Ale už jsem se mnohokrát přesvědčil, že první singl nebo klip nevystihuje podstatu alba celého. Je to bohužel případ i tohoto alba. Proto hodnotím sedmičkou. Je to dobré album, ale aby mě to zvedlo ze židle, tomu něco chybí. 1.11.2013 (starman [7/10])


DREAM THEATER - Distance Over Time (2019) (23.6.2020)
DREAM THEATER - Dream Theater (2013) (1.11.2013)

Article | DREAM THEATER - Dream Theater (2013) • Deadzine.eu





© 2024 Deadzine.eu
deadzine[at]proton.me